IC 483

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 483


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 21 м 43,4 с
Деклинација -65° 55' 59"
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 22 август 1900
Други ознаки ESO 107-24, IRAS 21175-6608

IC 483галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 483 се споменува и како ESO 107-24, IRAS 21175-6608.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 483 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 483 има привидни димензии од 1,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 21 м 43,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 55' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 483 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66628.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]