IC 48

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 48


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 42,6 с
Деклинација -46° 54' 30"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 243-33, AM 0105-471, DRCG 41-29

IC 48галаксија во соѕвездието Феникс, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 48 се споменува и како ESO 243-33, AM 0105-471, DRCG 41-29.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 48 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 48 има привидни димензии од 1,6' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 42,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 54' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 7°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 48 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4001.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]