IC 476

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 476


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 9 м 14,4 с
Деклинација -63° 17' 23"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 107-7, AM 2105-632, IRAS 21051-6329

IC 476галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 476 се споменува и како ESO 107-7, AM 2105-632, IRAS 21051-6329.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 476 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 476 има привидни димензии од 1,6' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 9 м 14,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 17' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 476 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66208.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]