IC 475

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 475


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 2 м 31,2 с
Деклинација -16° 49' 6"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 август 1899
Други ознаки MCG -3-53-21, UGCA 419, IRAS 20597-1701

IC 475галаксија во соѕвездието Јарец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 475 се споменува и како MCG -3-53-21, UGCA 419, IRAS 20597-1701.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 август 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 475 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] IC 475 има привидни димензии од 4,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 2 м 31,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 49' 6".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 475 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65960.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]