IC 472

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 472


Соѕвездие Микроскоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 51 m 45,8 s
Деклинација -29° 50' 50"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 септември 1897
Други ознаки ESO 463-30, MCG -5-49-4, AM 2048-300

IC 472 е галаксија во соѕвездието Микроскоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 472 се споменува и како ESO 463-30, MCG -5-49-4, AM 2048-300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 472 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 472 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 51 m 45,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 50' 50".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 472 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65580.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]