IC 468/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 468/1


Соѕвездие Микроскоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 47 м 23,4 с
Деклинација -38° 24' 47"
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E4/P
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 17 септември 1897
Други ознаки ESO 341-14, MCG -6-45-14, AM 2044-383

IC 468/1галаксија во соѕвездието Микроскоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 468/1 се споменува и како ESO 341-14, MCG -6-45-14, AM 2044-383.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 468/1 е од видот E4/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 468/1 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 47 м 23,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 24' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 468/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65377.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]