IC 467

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 467


Соѕвездие Микроскоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 43 m 34,3 s
Деклинација -29° 42' 11"
Положбен агол 31°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 јуни 1897
Други ознаки IC 5007, IC 5030, IC 5041, ESO 463-21, MCG -5-49-2, IRAS 20405-2953, AM 2040-295

IC 467 е галаксија во соѕвездието Микроскоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 467 се споменува и како IC 5007, IC 5030, IC 5041, ESO 463-21, MCG -5-49-2, IRAS 20405-2953, AM 2040-295.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јуни 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 467 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 467 има привидни димензии од 1,7' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 43 m 34,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 42' 11".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 31°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 467 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65258.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]