IC 460

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 460


Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 41 м 6,3 с
Деклинација -76° 26' 59"
Положбен агол 142°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBR
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 22 септември 1900
Други ознаки ESO 47-5

IC 460галаксија во соѕвездието Октант, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 460 се споменува и како ESO 47-5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 460 е од видот SBR.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 460 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 41 м 6,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -76° 26' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 142°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 460 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65186.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]