IC 458

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 458


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 22 m 10,6 s
Деклинација -38° 18' 31"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 септември 1897
Други ознаки IC 4998, ESO 340-20, MCG -6-44-30, IRAS 20188-3828

IC 458 е галаксија во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 458 се споменува и како IC 4998, ESO 340-20, MCG -6-44-30, IRAS 20188-3828.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 458 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 458 има привидни димензии од 1,6' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 22 m 10,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 18' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 458 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64546.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]