IC 453

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 453


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 32 м 44,7 с
Деклинација -72° 41' 40"
Положбен агол 79°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 26 септември 1900
Други ознаки ESO 47-1

IC 453галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 453 се споменува и како ESO 47-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 453 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 453 има привидни димензии од 1,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 32 м 44,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 41' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 79°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64929.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]