IC 449

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 449


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 23 м 56,3 с
Деклинација -26° 0' 53"
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,1'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки ESO 527-21, MCG -4-48-4, AM 2020-261, IRAS 20209-2610

IC 449галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 449 се споменува и како ESO 527-21, MCG -4-48-4, AM 2020-261, IRAS 20209-2610.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 449 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 449 има привидни димензии од 1,8' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 23 м 56,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 0' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 449 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64613.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]