IC 447

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 447


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 19 m 59 s
Деклинација -52° 37' 18"
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 186-34, FAIR 341, IRAS 20162-5246

IC 447 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 447 се споменува и како ESO 186-34, FAIR 341, IRAS 20162-5246.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 447 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 447 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 19 m 59 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 37' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 447 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64491.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]