IC 444

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 444


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 17 м 45,7 с
Деклинација -41° 34' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 септември 1897
Други ознаки ESO 340-11 ?

IC 444галаксија во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 444 се споменува и како ESO 340-11 ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 444 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 17 м 45,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 34' 55".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 444 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]