IC 440

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 440


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 19 m 39,1 s
Деклинација -70° 50' 54"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид I/P
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 11,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 септември 1900
Други ознаки ESO 73-38, AM 2013-710

IC 440 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 440 се споменува и како ESO 73-38, AM 2013-710.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 440 е од видот I/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,6 mag/arcmin2.[2] IC 440 има привидни димензии од 1' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 19 m 39,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -70° 50' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 440 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64486.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]