IC 439

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 439


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 15 м 28,9 с
Деклинација -57° 54' 45"
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 октомври 1901
Други ознаки ESO 143-18, AM 2011-580, IRAS 20114-5803

IC 439галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 439 се споменува и како ESO 143-18, AM 2011-580, IRAS 20114-5803.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 439 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 439 има привидни димензии од 1,5' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 15 м 28,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 54' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 439 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64367.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]