IC 432

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 432


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 17 м 23,9 с
Деклинација -73° 53' 7"
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 септември 1900
Други ознаки ESO 46-8, AM 2011-740

IC 432галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 432 се споменува и како ESO 46-8, AM 2011-740.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 432 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 432 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 17 м 23,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 53' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 432 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64432.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]