IC 43

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 43


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 59 м 24,2 с
Деклинација -34° 19' 47"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 3 октомври 1897
Други ознаки ESO 351-27, MCG -6-3-13

IC 43галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 43 се споменува и како ESO 351-27, MCG -6-3-13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 43 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 43 има привидни димензии од 2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 59 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 19' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 43 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3549.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]