IC 427

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 427


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 11 m 31,1 s
Деклинација -45° 35' 35"
Положбен агол 14°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 јули 1897
Други ознаки ESO 284-23, A 2011-45, IRAS 20079-4544

IC 427 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 427 се споменува и како ESO 284-23, A 2011-45, IRAS 20079-4544.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 427 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 427 има привидни димензии од 1,7' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 11 m 31,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 35' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 14°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 427 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64230.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]