IC 426

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 426


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 8 м 37,6 с
Деклинација -55° 27' 12"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 октомври 1901
Други ознаки ESO 186-1

IC 426галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 426 се споменува и како ESO 186-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 426 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 426 има привидни димензии од 1,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 8 м 37,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 27' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 8°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 426 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64163.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]