IC 425

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 425


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 9 м 31,7 с
Деклинација -61° 51' 1"
Положбен агол 176°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,7' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 15 август 1901
Други ознаки ESO 143-10

IC 425галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 425 се споменува и како ESO 143-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 425 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 425 има привидни димензии од 2,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 9 м 31,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -61° 51' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 176°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 425 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64181.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]