IC 423

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 423


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 7 м 19,4 с
Деклинација -48° 22' 10"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 јули 1897
Други ознаки NGC 6861, ESO 233-32, AM 2006-483, IRAS 20037-4830

IC 423галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 423 се споменува и како NGC 6861, ESO 233-32, AM 2006-483, IRAS 20037-4830.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 423 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 423 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 7 м 19,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 22' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 423 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64136.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]