IC 416

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 416


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 6 м 11,6 с
Деклинација -60° 12' 40"
Положбен агол 29°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 15 август 1901
Други ознаки ESO 143-7, FAIR 66, AM 2001-602

IC 416галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 416 се споменува и како ESO 143-7, FAIR 66, AM 2001-602.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 416 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 416 има привидни димензии од 1,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 6 м 11,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 12' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 29°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 416 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64096.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]