IC 394

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 394


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 45 м 35,4 с
Деклинација -56° 32' 41"
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 октомври 1901
Други ознаки ESO 185-16, AM 1941-564

IC 394галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 394 се споменува и како ESO 185-16, AM 1941-564.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 394 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 394 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 45 м 35,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 32' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 394 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63631.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]