IC 382

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 382


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 35 м 42,2 с
Деклинација -57° 31' 8"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена август 1901
Други ознаки IC 4872, ESO 142-24, FGCE 1382

IC 382галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 382 се споменува и како IC 4872, ESO 142-24, FGCE 1382.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 382 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 382 има привидни димензии од 3,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 35 м 42,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 31' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 382 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63395.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]