IC 381

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 381


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 37 м 37,7 с
Деклинација -65° 48' 40"
Положбен агол 136°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm/P
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена септември 1900
Други ознаки ESO 105-11, AM 1932-655, IRAS 19327-6555

IC 381галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 381 се споменува и како ESO 105-11, AM 1932-655, IRAS 19327-6555.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 381 е од видот IBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 381 има привидни димензии од 1,6' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 37 м 37,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 48' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 136°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 381 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63432.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]