IC 380

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 380


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 36 м 2,4 с
Деклинација -61° 1' 41"
Положбен агол 76°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sm
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 август 1901
Други ознаки ESO 142-25, AM 1931-610, IRAS 19316-6108

IC 380галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 380 се споменува и како ESO 142-25, AM 1931-610, IRAS 19316-6108.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 380 е од видот Sm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 380 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 36 м 2,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -61° 1' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 76°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 380 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63398.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]