IC 38

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 38


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 53 м 45,2 с
Деклинација -47° 38' 52"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 195-12, AM 0051-475

IC 38галаксија во соѕвездието Феникс, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 38 се споменува и како ESO 195-12, AM 0051-475.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 38 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 38 има привидни димензии од 1,3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 53 м 45,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 38' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 38 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]