IC 369

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 369


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 19 м 2,7 с
Деклинација -56° 1' 37"
Положбен агол 164°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 184-54

IC 369галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 369 се споменува и како ESO 184-54.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 369 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 369 има привидни димензии од 1,4' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 19 м 2,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 1' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 164°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 369 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63056.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]