IC 364

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 364


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 14 м 44,1 с
Деклинација -62° 16' 19"
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 141-38, AM 1910-622, IRAS 19101-6221

IC 364галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 364 се споменува и како ESO 141-38, AM 1910-622, IRAS 19101-6221.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 364 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 364 има привидни димензии од 3,5' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 14 м 44,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 16' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 364 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62951.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]