IC 36

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 36


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 43 м 4 с
Деклинација -22° 14' 46"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки ESO 474-18, MCG -4-2-43, UGCA 9, DDO 226, AM 0040-223

IC 36галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 36 се споменува и како ESO 474-18, MCG -4-2-43, UGCA 9, DDO 226, AM 0040-223.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 36 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 36 има привидни димензии од 2,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 43 м 4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 14' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 36 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2578.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]