IC 352

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 352


Соѕвездие Јужна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 7,5 с
Деклинација -45° 18' 51"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена мај 1900
Други ознаки ESO 282-3, IRAS 18574-4523

IC 352галаксија во соѕвездието Јужна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 352 се споменува и како ESO 282-3, IRAS 18574-4523.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 352 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 352 има привидни димензии од 2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 18' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 352 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62686.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]