IC 351

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 351
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 2 м 17,8 с
Деклинација -56° 55' 48"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 183-37, AM 1858-565, IRAS 18580-5700

IC 351галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 351 се споменува и како ESO 183-37, AM 1858-565, IRAS 18580-5700.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 351 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 351 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 2 м 17,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 55' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 7°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 351 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62696.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]