IC 350

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 350
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 30,7 с
Деклинација -57° 31' 57"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 141-20, FAIR 503, FAIR 853, AM 1857-573

IC 350галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 350 се споменува и како ESO 141-20, FAIR 503, FAIR 853, AM 1857-573.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 350 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 350 има привидни димензии од 2,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 30,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 31' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 9°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 350 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62689.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]