IC 35

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 35


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 38 м 33,8 с
Деклинација -24° 16' 26"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки ESO 474-9, MCG -4-2-30, AM 0036-243, IRAS 00360-2432

IC 35галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 35 се споменува и како ESO 474-9, MCG -4-2-30, AM 0036-243, IRAS 00360-2432.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 35 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 35 има привидни димензии од 1,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 38 м 33,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 16' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 35 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2308.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]