IC 335

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 335


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 47 м 41,8 с
Деклинација -63° 24' 19"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 јули 1901
Други ознаки ESO 104-10, AM 1842-632, DRCG 51-12
IC 335 — галаксија во соѕвездието Паун
IC 335 — галаксија во соѕвездието Паун

IC 335галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 335 се споменува и како ESO 104-10, AM 1842-632, DRCG 51-12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 335 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 335 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 47 м 41,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 24' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 335 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62427.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]