IC 334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 334


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 47 м 18,1 с
Деклинација -63° 19' 52"
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E5
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 1,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 јули 1901
Други ознаки ESO 104-6, FAIR 187, DRCG 51-19

IC 334галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 334 се споменува и како ESO 104-6, FAIR 187, DRCG 51-19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 334 е од видот E5.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 334 има привидни димензии од 3,5' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 47 м 18,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 19' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 334 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62407.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]