IC 333

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 333


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 43 m 55,5 s
Деклинација -52° 51' 12"
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 13 август 1903
Други ознаки ESO 183-10, AM 1839-525

IC 333 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 333 се споменува и како ESO 183-10, AM 1839-525.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 333 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 333 има привидни димензии од 1,6' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 43 m 55,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 51' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 333 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]