IC 326

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 326


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 38 м 39,8 с
Деклинација -57° 53' 35"
Положбен агол 117°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 септември 1901
Други ознаки ESO 140-34

IC 326галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 326 се споменува и како ESO 140-34.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 326 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 326 има привидни димензии од 1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 38 м 39,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 53' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 117°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 326 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62181.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]