IC 322

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 322


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 39 m 56,3 s
Деклинација -67° 25' 34"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 27 август 1900
Други ознаки ESO 103-40, FAIR 333, IRAS 18347-6728

IC 322 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 322 се споменува и како ESO 103-40, FAIR 333, IRAS 18347-6728.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 322 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 322 има привидни димензии од 1,6' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 39 m 56,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 25' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 322 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62218.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]