IC 320

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 320


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 37 m 55,8 s
Деклинација -62° 42' 1"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 јули 1901
Други ознаки ESO 103-33

IC 320 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 320 се споменува и како ESO 103-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 320 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 320 има привидни димензии од 1,1' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 37 m 55,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 42' 1".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 320 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62165.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]