IC 307

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 307


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 14 m 50 s
Деклинација -58° 41' 39"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 септември 1901
Други ознаки ESO 140-13, IRAS 18104-5842

IC 307 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 307 се споменува и како ESO 140-13, IRAS 18104-5842.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 307 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 307 има привидни димензии од 1,8' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 14 m 50 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -58° 41' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 307 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61638.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]