IC 30

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 30


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 9 м 35,5 с
Деклинација -32° 16' 36"
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 24 мај 1898
Други ознаки ESO 349-35, MCG -5-1-38

IC 30галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 30 се споменува и како ESO 349-35, MCG -5-1-38.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 мај 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 30 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 30 има привидни димензии од 1,8' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 9 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 16' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 30 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 684.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]