IC 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 3
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 38 м 39,8 с
Деклинација -17° 49' 52"
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 30 септември 1892
Други ознаки NGC 648, ESO 543-6, MCG -3-5-11

IC 3галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 3 се споменува и како NGC 648, ESO 543-6, MCG -3-5-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 септември 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 3 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 3 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 38 м 39,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 49' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 3 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6083.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]