IC 299

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 299


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 48 м 58,8 с
Деклинација -63° 15' 14"
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена јули 1901
Други ознаки ESO 102-15, IRAS 17442-6314

IC 299галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 299 се споменува и како ESO 102-15, IRAS 17442-6314.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 299 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 299 има привидни димензии од 1,8' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 48 м 58,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 15' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60907.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]