IC 295

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 295


Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 26 м 26,5 с
Деклинација -59° 43' 42"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 20 јули 1903
Други ознаки ESO 138-25, IRAS 17220-5941

IC 295галаксија во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 295 се споменува и како ESO 138-25, IRAS 17220-5941.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 295 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] IC 295 има привидни димензии од 0,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 26 м 26,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 43' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 295 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60290.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]