Прејди на содржината

IC 293

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 293
{{{опис}}}
Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 23 м 53,4 с
Деклинација -60° 0' 1"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 1,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 20 јули 1903
Други ознаки ESO 138-23, IRAS 17194-5957

IC 293галаксија во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 293 се споменува и како ESO 138-23, IRAS 17194-5957.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 293 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 293 има привидни димензии од 2,8' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 23 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 0' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 293 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60208.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]