IC 29

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 29


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 25 м 30,2 с
Деклинација -17° 14' 37"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,3'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 13 октомври 1887
Други ознаки ESO 602-19, MCG -3-57-7

IC 29галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 29 се споменува и како ESO 602-19, MCG -3-57-7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 октомври 1887 година од страна на Ормонд Стоун.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 29 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 29 има привидни димензии од 1,6' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 25 м 30,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 14' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 29 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68826.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]