Прејди на содржината

IC 289

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 289

{{{опис}}}

Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 15 м 40,4 с
Деклинација -77° 29' 21"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 август 1900
Други ознаки ESO 44-5, IRAS 17080-7725

IC 289галаксија во соѕвездието Рајска Птица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 289 се споменува и како ESO 44-5, IRAS 17080-7725.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 289 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 m/лм2.[2] IC 289 има привидни димензии од 3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 15 м 40,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -77° 29' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 289 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59959.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]