IC 287

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 287


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 57 m 50 s
Деклинација -76° 59' 33"
Положбен агол 118°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 23 јули 1900
Други ознаки ESO 43-9, IRAS 16506-7654

IC 287 е галаксија во соѕвездието Рајска Птица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 287 се споменува и како ESO 43-9, IRAS 16506-7654.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 287 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 287 има привидни димензии од 1,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 57 m 50 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -76° 59' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 118°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 287 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]