IC 280

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 280


Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 48 м 51,6 с
Деклинација -67° 19' 25"
Положбен агол 142°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 19 јули 1900
Други ознаки ESO 99-11, IRAS 15440-6710

IC 280галаксија во соѕвездието Јужен Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 280 се споменува и како ESO 99-11, IRAS 15440-6710.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 280 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] IC 280 има привидни димензии од 1,4' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 48 м 51,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 19' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 142°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 280 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]